Özel Günler

Vestel ve Toshiba TV TRT 1 HD Nasıl İzlenir? (Türkiye-Avusturya Maçı TRT 1 Frekans Ayarı)

Euro 2024 heyecanı ülkemizde ve tüm ülkelerde devam etmektedir. FİFA nın almış olduğu karar doğrultusunda Euro 2024 maçlarının şifreli olarak yayınlanmasının üzerine yurtdışından TRT 1 e şifresiz erişimlerin kapatılması için TRT tarafından sinyal zayıflatma işlemi uygulanmaktadır. Bilindiği üzere TRT  Euro 2024 maçları başladığı günden itibaren maçların frekans ayarlarını aşağıdaki şekilde açıklamıştı;

Uydu: TÜRKSAT 4A
Frekans: 11794
Pol: V (Dikey)
Sembol Oranı: 3000
FEC: 3/4

Son günlerde frekansımızı her ne kadar bu şekilde ayarlamış olsak da maalesef yayınlarda sorun yaşanmaktadır. Ben kendi evimde Toshiba TV de baktığımda TRT 1 maalesef 3 gündür video yok şifreli kanal veya yayın yok gibi hatalar almaktaydım ancak araştırmalar sonucunda aşağıdaki şekilde TRT 1 Frekans Video Yok, Kanal Kilitli gibi sorunları çözdüm.

Açıkladığım çözümler Toshiba TV ler için geçerlidir ancak sizde aynı adımları kendi TV nize göre ayarlayabilirsiniz.

  • İlk olarak televizyonumuzu açıyoruz ve mavi tuş olan MENÜ tuşuna basıp aşağıdaki ekrana geçiyoruz.
  • Sonrasında ise ekrandaki gibi SİSTEM alanına tıklıyoruz ve açılan ekranda aşağıdaki adıma geçiyoruz.
  • Sistem alanında bulunan daha fazla alanına tıklayıp aşağıdaki gibi devam ediyoruz.
  • Daha fazla alanı açıldığında Bİss Şifresi sekmesini göreceksiniz biraz altta olabilir burada Biss Şifresi alanını tıklayarak açınız.
  • Biss şifresi alanında ise bu kısım açılacaktır burada önemli olan TRT 1 hd kanalının olduğu yerde biss şifresine girmek sonrasında ise ok tuşuna basıp biss şifresi ekle/kaydet alanından 00000000000000000 olan alanın en başına 1 rakamını ekleyip kaydediyoruz ve TRT 1 kanalınız artık sorunsuz olarak HD izleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu